ממ"ד כחלק ביצוע תמ"א 38 

האם הבניין בו אתם מתגוררים מתאים לביצוע תמ"א?

ממ"ד כחלק ביצוע תמ"א 38 
 
כיצד ניתן להוסיף ממ"ד לדירה קיימת ומהי הדרך הנכונה והמשתלמת ?

המתיחות הבטחונית במהלך השנים האחרונות בגבולה הדרומי והצפוני של מדינת ישראל המחישה לאזרחים רבים את חשיבותו של הממ"ד (מרחב מוגן דירתי) שהפך לחלק בלתי נפרד מבית המגורים.

הממ"ד/המרחב המוגן מספק הגנה מפני רעש אדמה ומאיום הטילים וכדי להגן על האזרחים בשני המקרים, פורסמו ב-1991 תקנות (חוק התגוננות אזרחית) המחייבות כל מבנה מגורים בבניית ממ"ק או ממ"ד – מרחב מוגן מבטון מזוין, אשר מעניק לדיירי הבית מחסה מפני פגיעות הדף ופיצוץ. 

חוק התגוננות אזרחית קובע כי בכל בניה חדשה והרחבת מבנה מגורים מעל ל 12 מ"ר, חובה להוסיף ממ"ד או להוכיח כי במבנה קיים ממ"ד תקני.

הייתרון בהוספת ממ"ד כחלק מפרוייקט תמ"א 38 הינו שנדרשת הסכמה של 66% מבעלי הדירות בבניין  וזאת בניגוד לדרישה הרגילה של הסכמת בעלי שלושה רבעים מן הדירות ושני שליש מן הרכוש המשותף להרחבת דירה.

 

מי נושא בעלויות הוספת הממ"ד ? 

מדינת ישראל אינה יכולה לשאת בנטל של הוספת ממ"ד לכל דירה ועל מנת להקל על בעלי הדירות והיזמים קבע המחוקק במסגרת תמ"א 38 מספר הקלות מהן נהנה היזם ובעל הנכס בהוספת הממ"ד, פתרון המספק שקט נפשי ומבטיח תוצאה מקצועית ללא עלויות מצד מבקש הממ"ד.

פרוייקט תמ"א 38 כולל לא רק את תהליך החיזוק והשדרוג של המבנה אלא גם הוספת ממ"ד העומד בכל הקריטריונים המוגדרים בחוק ובהליכי הרישוי המורכבים. לפני התחלת הפרויקט דואג היזם לקבלת את האישור הנדרש מדיירי הבניין, ובמסגרת זאת נכלל גם האישור להוספת הממ"ד לכל הדירות.

 הוספת הממ"ד באופן זה חוסכת לדיירים עלויות ניכרות, את הצורך בהסדרת היתרי הבניה וכן את ההתנהלות המורכבת מול אנשי המקצוע שכן היזם בפרויקט הוא אשר נושא בעלויות הבניה.

חשוב לציין כי בחלק מהפרויקטים, הוספת הממ"ד תלויה במגבלות נוספות כמו פתרונות חניה והתנגדויות שכנים שעשויות להשפיע על התהליך התכנוני, כמו גם במדיניות הרשות המקומית בנושא.

 

יתרונות בהוספת ממ"ד:  

על אף החובה בהוספת מרחב מוגן, קיימים גם מספר יתרונות בטיחותיים, כלכליים וחברתיים.

 

  • חיזוק הביטחון האישי ע"י התקנת חדר מוגן ותקני.

  • השבחת הנכס - שטח הממ"ד אינו נכלל בחישוב שטחי המבנה בארנונה, ובכך אנו מגדילים את השטח הבנוי אולם מצהירים על שטח קטן מגודלו האמיתי.  

  • עליית ערך הנכס - משפחות שמחפשות דירות יד-שנייה מחפשות דירות בעלי ממ"ד, מתוך הדאגה התמידית לביטחון המשפחה.

  • חיזוק הבניין מרעידות אדמה וטילים - הממ"ד בנוי כמקשה יצוקה אחת ומשמש כמעיין בסיס או תמיכה לבית הקיים

 

 

מהו ממ"ד תקני? 

בשנת 2010 הוגדרו הקריטריונים המעודכנים לממ"ד תקני, אשר יכול לספק את צרכיה של משפחה בת 6 נפשות במקרה חירום : 

 

ממ"ד תקני חייב להיות גדול מ-9 מ"ר נטו, גובהו צריך לנוע בין 2.5-2.8 מטרים ורוחבו צריך להיות 1.60 מטרים לפחות. קירות הממ"ד החיצוניים צריכים להיות יצוקים מבטון מזויין בעובי של 25 ס"מ לפחות. 

 

דלת הכניסה והחלון צריכים להיות אטומים לאוויר מזוהם ועמידים בפני הדף. דלתות המרחבים המוגנים חייבות להיפתח כלפי חוץ החדר ולהיות במפלס הנמוך בסנטימטרים בודדים ממפלס רצפת החדר.

בפרויקטים של תמ"א 38 היזם בונה ממ"ד תקני על חשבונו מכין את החדר שיהיה ראוי למגורים הדיירים מקבלים חדר מגורים חדש וממוגן.

© 2016 by Time2 Tama. Design Pazinteractive