חשיבות מהנדס בניין ("קונסטרוקטור") בליווי ויעוץ פרויקט תמ"א 38 .

האם הבניין בו אתם מתגוררים מתאים לביצוע תמ"א?

 
 

מהנדס קונסטרוקציה ("קונסטרוקטור") או מהנדס בניין, הינו בוגר הפקולטה להנדסה אזרחית עם התמחות בהנדסת בניין ממוסד מוכר בארץ או בחו"ל. על מנת לעסוק בהנדסת בניין, על המהנדס להיות בעל רישיון ממשרד התעשייה והמסחר ולהיות רשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים.

מהנדס הבניין מתכנן את המבנה על פי תוכנית ארכיטקטונית ורצונותיו של הלקוח. בעבודת התכנון המהנדס לוקח בחשבון את תנאי השטח, הכוחות הפיסיקליים הפועלים על המבנה, תקנות וחוקי בנייה ופרמטרים נוספים. מהנדס בניין יחשב את כמויות החומרים הדרושים לשם השלמת הבנייה ויבחר את שיטות הבנייה בהן יעבוד הקבלן.

 

תוכניות קונסטרוקציה מבוססת על עקרונות של הנדסת מבנים ומתחשבות בחוזק המבנה המיועד וביציבותו, זהו תת-תחום של מדעי ההנדסה והוא מתמקד בתכנון מבנים למצבים גבוליים של תפקוד. אנו מאמינים כי רק קונסטרוקטור בעל הכשרה וניסיון מעשי יכול לתכנן מבנה יציב, מבוסס ועמיד בפני גורמים שונים לרבות רעידות אדמה ופגיעות טילים ישירה. הקונסטרוקטור בעל אחריות רבה לחיי אדם ולכן החוק מבטיח כי רק מהנדסים בעלי רישוי, ידע וניסיון יעסקו בתכנון מבנים.

 

אחד מתפקידיו של מהנדס הבניין הוא פיקוח על עבודת הקבלן. על פי חוק, המהנדס חייב לוודא שעבודות היציקה הגדולות מבוצעות על פי התכנון שלו. כלומר, המהנדס יגיע לאתר הבנייה ויבחן את עבודת ההכנה וידריך את הקבלן בנושאים שונים כמו טיפול נכון בבטון.

חלק עקרי נוסף בתפקידו המורכב והרגיש של מהנדס הבניין הוא בחירת חיזוק שלד המבנה, את חומרי הגלם וכן את שיטת החיזוק והבניה. מסיבות אילו מהנדס הבניין מהווה חלק חשוב מאוד בתהליך התכנון והביצוע. המהנדס מעורב בכל אחד מהשלבים במטרה להביא לידי ביטוי את הכלים העומדים לרשותו. מהנדס בעל ניסיון והכשרה מתאימה יכול לעשות את ההבדל בין בנייה מהירה, יעילה ובטוחה, לבין בזבוז משאבים ועיכוב בלוחות הזמנים.

 

 

אחריותו של מהנדס הבניין. 

מהנדס הבניין מקצועי נחשב לסמכות עליונה בכל הנוגע לשלמותו ויציבותו של המבנה. בידיו אחריות רבה הגובלת לעיתים בדיני נפשות של ממש. על כתפיו של מהנדס הבניין מונחת אחריות לתקינותם של מבנים, בטיחותם ועמידותם. עקב כך, הוא אחראי בעקיפין לשלום האנשים המאכלסים את המבנה, עובדים בו וסביבו ועוברי אורח. מהנדס הבניין אחראי במידה זו או אחרת גם ללוחות זמנים, הוצאות וכדומה והוא משפיע בדרך זו על הקבלן הראשי, קבלני המשנה והלקוח. על מהנדס הבניין להיות מקצועי, אמין, אחראי, אסרטיבי במידת הצורך, יצירתי והגון.

 

 

קיימת חשיבות גדולה לשיתוף פעולה פורה של מהנדס הבניין והאדריכלים עם שאר בעלי המקצועות כגון מהנדס חשמל, טכנאי מעליות, מהנדסי תחבורה ומתכנני נוף ופיתוח. אולם בסופו של דבר מוטלת האחריות לבטיחותו, חוזקו ויציבותו של המבנה על המהנדס בלבד.

© 2016 by Time2 Tama. Design Pazinteractive